- 20:00
- Fresh! Top 30
- 22:00
- Хитовете днес
- 00:00
- Хитовете днес
- 07:00
- "Шоуто на Блондинките" с Цвети...
- 10:00
- Шоуто на Тео
Търси в сайта...
ОПРР и модерното образование: Как променихме България, част 8
Светът се променя всеки ден, но едно остава неизменно и важно завинаги: образованието на нашите деца.
Освен модерни системи на обучение и преподаване, българското образование има нужда и от съвременна база. Обновени сгради с мерки за енергийна ефективност, основни ремонти и ново оборудване. Слушайте рубриката "Как променихме България" всеки петък по Радио Fresh!, между 13ч. и 14ч., за да разберете повече за инвестициите в сектор "Образование" по Оперативна програма Региони в Растеж 2014 – 2020.
В момента се модернизират 456 образователни институции, от които вече са завършени 103 училища, 57 детски градини и 9 университета.
Освен строително-монтажни дейности, основен ремонт, нови фасади, покриви и дограма, в училищата се подменя и оборудването, внедрят се модерни системи за енергийна ефективност, обучение и преподаване. В повечето от тях са ремонтирани и училищните дворове, на места са изградени нови физкултурни салони, спортни площадки, както и асансьори за лица в неравностойно положение.
Подкрепата по ОПРР не е само за обновяване и модернизиране на материалната база в училищата, детските градини и университетите, но и за реализация на иновативни проекти в спортни, културни, професионални и специализирани училища от национално и регионално значение.
Инвестициите в образованието създават подходящи и съвременни условия за децата, учениците, студентите и техните преподаватели, така, че в по-приветлива и комфортна среда да разгърнат своите таланти, умения и заложби и да планират живота си в родината.
Съвременният и модерен вид на образователните обекти - независимо дали са общински, държавни, общообразователни или професионални училища, висшите учебни заведения, детските градини, ще остане един от приоритетите за финансиране и през новия програмен период 2021-2027 г. по Програма "Развитие на регионите" 2021-2027 г.
По 46 договора се модернизират училища в сферата на земеделието, агротехника, ветеринарна медицина, строителство и архитектура, търговски и технически гимназии, и други по процедура "Подкрепа за професионалните училища в Република България" с бенефициент Министерство на образованието и науката по Приоритетна ос 3 "Регионална образователна инфраструктура" на ОПРР 2014-2020 г.
Днес ви представяме: Котел - НУФИ "Филип Кутев"
Националното училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев“ в град Котел е първото в България и на Балканите за професионално изучаване на фолклор. Там за 50 години са изградени като професионалисти над 2000 музиканти, певци, танцьори и лютиери.
В резултат на изпълнението на проект "Реконструкция и нова многофункционална зала на НУФИ "Филип Кутев" – гр. Котел", финансиран по ОПРР с бенефициент Министерство на културата, са създадени условия за предлагане на модерна образователна услуга в сферата на фолклорното изкуство – народни танци и изпълнителски профил (народни инструменти и пеене), както и за подобряване на качеството на учебния процес.
Предоставени са нови възможности за професионална реализация на възпитаниците на училището, като са оборудвани специализираните кабинети с подходящи музикални инструменти и уредби от изключителна важност за обучението на учениците.
По проекта на ОПРР е извършено цялостно обновяване и модернизиране на сградния фонд на училището, включително жилищните помещения. Изградена е нова спортна многофункционална зала с възможности за ползване като актова зала или за танцови представления - до момента училището няма физкултурен салон и часовете се провеждат в пригодена учебна стая.
Извършено е благоустрояване и озеленяване на дворното пространство с осигуряване на достъпна архитектурна среда с нова настилка, външна открита спортна площадка за баскетбол, волейбол и минифутбол.