САЩ закриха сайтa Megaupload

Американските власти затвориха един от най-големите сайтове за споделяне на файлове и обвиниха седем души за нарушаване на авторските права.

Megaupload.com беше спрян при акция, която представители на правосъдието и на ФБР нарекоха насочена срещу "един от най-сериозните случаи на нарушение на авторските права, разкрит от САЩ". Основателят на базирания в Хонгконг сайт е сред четиримата арестувани за онлайн пиратство и престъпления, които според представители на американското Министерство на правосъдието са печелели незаконно милиони долари от абонаменти и реклами.

Според съобщения в медиите, изпълнителен директор на сайта е бил Суиз Бийц, музикален продуцент, съпруг на певицата Алиша Кийс, който е имал подкрепата на звезди като Кени Уест

След затварянето на Megaupload хакери атакуваха уебстраницата на Министерство на правосъдието, на най-голямата в света музикална компания Universal Music и на две групи, които представляват музикалната и филмова промишленост.

"Правителството затваря Megaupload? 15 минути след това Anonymous затваря правителството и звукозаписващите компании!", заяви в Туитер член на групата Anonymous. Представители на Министерство на правосъдието и Асоциацията на звукозаписващата промишленост на Америка отказаха коментари за атаката.

Няма връзка с представители на Universal Music. Асоциацията на филмовата промишленост на Америка заяви, че групата работи заедно със силите на реда за идентифициране на хакерите. Най-големите критици на законите срещу онлайн пиратството и за защита на авторското право веднага осъдиха затварянето на Megaupload.

В момента в САЩ се води остра дискусия около внесения за обсъждане антипиратски законопроект SOPA (Stop Online Piracy Act - "Стоп на онлайн пиратството") и PIPA (Protect IP Act - "Защита на IP адресите").

Големите интернет компании като Google и Facebook се оплакаха, че законите, които предстои да бъдат обсъдени в Конгреса, ще създадат условия за цензура. Под натиска на общественото мнение и отрицателното становище на администрацията към някои от постановките в тях, вносителят Ламар Смит оттегли някои от оспорваните текстове.

За приемането на двата законопроекта лобират усилено от кино- и музикалната индустрия, в опит да запазят печалбите си от авторски права и разпространение на техните продукти.

Създателят на "Фейсбук" Марк Цукърбърг се изказа категорично против тях. "Интернет се явява най-мощният инструмент за обединение на света. Не можем да допуснем някакви законопроекти да спрат или забавят неговото развитие. "Фейсбук" протестира срещу SOPA и PIPA. Ще се борим против налагането на всякакви подобни закони, които вредят на световната мрежа", написа в своята страница Цукърбърг.

В рамките на протестната акция срещу SOPA и PIPA най-голямата онлайн енциклопедия "Уикипедия" затвори страницата си за 24 часа. Подобни намерения имаше и "Google", но в крайна сметка управата на мегатърсачката се отказа от подобна мярка, за да не ощети милиардите си ползватели. "Google" обаче пусна линк към петиция до американските законодатели, към която петиция може да се присъедини всеки желаещ. На американските си ползватели пък "Googe" предложи необичаен дудъл - в черно каре, все едно е цензуриран.


Свързани новини

Какво сме търсили в Google през 2019

27.12.2019

Google премахва Flash рекламите в Chrome

01.09.2015

Най-търсените теми в Googlе

16.12.2014

12-те думи на 2012 г.

21.12.2012

Цялата година в 3 минути

16.12.2012


flash