Тайната на продуктивността? Вършете по-малко неща

Когато говорим за продуктивност, винаги поставяме въпроса по следния начин: как да отметнем повече задачи в списъка, пише profit.bg. Съществува друг начин на разбиране на продуктивността. Тя е свързана преди всичко с това какво да не правим. Твърде често хората се фокусират върху това как да вмъкнат повече задачи в по-малко време. Мислете за ума си като за двигател. Двигателят може да работи до определен момент, в който или се нуждае от почивка, или от още гориво. В съвременния свят "горивото" е кофеинът. Знаете ли коя е тайната на продуктивността?
 
1. Забавете темпото, за да увеличите скоростта
Чували ли сте тази фраза? Тя означава, че ако трябва да изхвърлите яйце в кофата, по-добре е да изминете пътя до нея, отколкото да го хвърляте отдалече и да се чудите дали ще влезе в кофата. Правете нещата по правилния начин! Забавете темпото, за да увеличите скоростта. Често забравяме това правило. Смятаме, че всяко нещо заслужава да бъде направено в момента. Често правим компромиси, използваме по-малко ресурси от необходимото, страхуваме се да направим стъпка назад. Вместо това се втурваме напред с усещането за спешен случай и не осъзнаваме, че провалът е на една ръка разстояние. Преди да започнете състезанието, винаги правете крачка назад. Каква е целта? За да разберете какви точно действия са необходими, за да постигнете резултат. Фокусирайте се върху най-важното, настройте ума си и действайте.
 
2. Предпазвайте се, не реагирайте
Независимо дали става дума за лично здраве или за поддържане на позитивни отношения с клиенти, теорията гласи едно и също: профилактичните лекарства работят много по-добре, отколкото тези, които приемаме по време на болест. Вместо да се пренапрягате, така че да жертвате здравето, отделете време, за да направите стъпка назад и да се зададете няколко прости въпроса:
  •     Какво усещам?
  •     Какво усеща тялото ви?
  •     Кога мога да отделя време за това?
Вероятно реакцията ви е следната: Да, но аз нямам време за това. Разбира се, че имате. Вие отделяте доста време за различни неща, така че не можете да си позволите неглижиране на основния актив - самите вас. Нищо не е по-ценно от това.
 
3. Отделете време за нищоправене
Това правило е особено валидно за творческите натури. Те имат нужда от свобода за отпускане на ума и презареждане. Ако постоянно сте в режим "дейност", вие не разполагате с необходимата волност, за да достигнете до моменти на "ахване" и "уоу" ефекти. Времето, което прекарвате в правене на нищо, е доста полезно за ума. Когато правите стъпка назад, позволявате на тялото и ума си да се обновят. Освен това провокирате удовлетворение, което с още по-голяма сила и ентусиазъм ви връща в работен режим. Идеята за "нищоправене" е най-трудно за разбиране за хората, които обичат да отмятат много работа. Те не могат да си представят един ден без работа. Съветваме ви да опитате за 30 минути дневно да не правите нищо - излезте на разходка без телефона си, почетете книга в свободното си време, излезте на обяд и не правете от него бизнес среща. Направете нещо, което няма никакво отношение към работна задача. След като се върнете в офиса, ще разберете колко много енергия сте натрупали и сте готови за действие.

Свързани новини

Наближава Sofia Art Fair 2024

20.09.2024

На път с Радио Fresh!:Три идеи за пикник

13.09.2024

Барби на 65

10.07.2024

Пет дестинации на 50 км от София

30.05.2024

Family Fantasy Land за Деня на детето

22.05.2024


flash