5 начина, по които здравето влияе на финансовото ви състояние

Отслабнете. Спестявайте повече. Харчете по-малко. Бъдете фитнес маниак. Звучи ли ви познато? Много хора се опитват да се справят с всички тези цели, които всъщност имат сериозна връзка помежду си: според много научни изследвания, ако сте в добро здраве, най-вероятно сте и в добра финансова форма - и обратно, пише profit.bg. Проучване на Вашингтонския университет показва, че хората, инвестирали в пенсионни фондове, са по-склонни да подобрят здравословното си състояние. Соломон Израел – научен сътрудник в университета Дюк, коментира, че хората с умение да поддържат добро здравословно състояние притежават и умения да поддържат добър финансов баланс. 
 
1. Сънят
"Липсата на сън може да доведе до необмислени финансови решения", казва Боб Гавлак, финансов консултант в Strategic Wealth Partners. "Може да е всичко – от покупката на скъпо списание, от което нямате нужда, до скъп автомобил". За да решите проблема, учените съветват да спите между 7 и 9 часа на денонощие. Избягвайте да употребявате мобилния си телефон преди лягане. 
 
2. Хранителните навици 
Честото прибягване до услугите на ресторанти е признак за лошо хранене. "Вие напълнявате, а портфейлът ви отслабва", казва Гавлак. Един добър съвет е да планирате храненията си предварително. Дори и да решите да излезете на ресторант с приятели няколко пъти, това е по-добре от импулсивното влизане в ресторант за вечеря вместо вкусно приготвената домашна храна. 
 
3. Спортувайте 
Редовното спортуване не е лесно. Ако спортувате често, ще повишите увереността си, а това ви прави по-склонни да вземате добре обмислени решения. 
 
4. Стресът 
Изследванията на професионалистите показват, че 57% работниците, които имат високи нива на стрес, са по-непродуктивни на работа, в сравнение с техните колеги. Още повече, че стресът може да окаже влияние върху портфейла ви. "Точно както може да има стрес хранене, може да има и стрес пазаруване". Макар да е наричано от много шопинг терапия, учените го наричат емоционално пазаруване, което води до повече проблеми. За да се отървете от стреса, първо почистете работното си място от ненужни вещи. Направете същото и с графика си. Ако се освободите от заниманията, които не ви носят удовлетвореност, ще намалите нивата на стрес в ежедневието си. 
 
5. Депресията 
Стресът не е единствената отрицателна емоция, която може да доведе до големи разходи - тъгата доказано има същия ефект, с някои доста сериозни, ясни финансови последици. Проучванията показват, че хората над 50 години с дългове са осем пъти по-засегнати от депресия, отколкото тези, които живеят комфортно. Експертите съветват за начало да бъдете наясно с финансите си. "Ако видите един чифт обувки и мислите, че просто трябва да ги имате, изчакайте няколко дни, преди да ги купите", казва Гавлак. "След това, ако все още ги искате и можете да си ги позволите, купете ги. Но доста често ще откриете, че или не се нуждаете от тях, или не ги искате".

Свързани новини

Ето кой е най-депресиращият ден

16.01.2025

Нова година без страх

20.12.2024

Повлияна от политическите битки

09.12.2024

В оспорвана конкуренция

03.12.2024

Наближава Sofia Art Fair 2024

20.09.2024


flash