7 погрешни схващания, които имаме за парите

Финансовата култура е от изключителна важност. В развитите страни осъзнават това и полагат все повече усилия за повишаване на финансовата култура, особено на подрастващите. Има определени схващания за парите, които, макар и широко разпространени, не са особено правилни. Ето някои от тях, пишат експертите на profit.bg: 
 
1. Парите за наем са хвърлени на вятъра, купувайте имоти 
Българинът е известен с желанието си да притежава собствен имот. Това се доказва и от факта, че сме с един от най-високите проценти на собствени жилища в Европа – над 80%. Масово е схващането, че когато давате пари за наем, вие ги хвърляте "на вятъра“ или в джоба на наемодателя. Но това не е точно така. Пари на вятъра ще хвърляте и когато имате собствен имот – за данъци, такси, реновиране и др. Още повече се влошават нещата, когато теглите ипотечен кредит за покупка на имот. Тогава ще "хвърляте пари на вятъра“ за лихви, такси и комисиони за банките. Как да определите - покупка на имот, или живот под наем? Съществува и чисто финансова гледна точка кога покупката на имот става финансово по-изгодна от живот под наем. За съжаление, при настоящите лихвени нива, цени на имотите и наеми у нас, ако изобщо това се случи, ще стане след над 20 години. При всички положения, за да се замислите за покупката на имот, трябва да планирате да живеете в имота поне 10 години. От чисто практична гледна точка, специалистите препоръчват за покупка на имот да се мисли, когато вноската по ипотечния кредит е равна, или по-ниска с до 25%, от месечния наем. При финасиране на покупката на двустайно жилище (65 кв. м с цена от 50 000 евро) в София, с ипотечен кредит за 25 години при най-изгодните лихвени условия, месечната вноска ще ви е около 307 евро. За сравнение, подобен имот може да се наеме срещу среден наем от 264 евро. Както се вижда, вноската все още е доста висока. 
 
2. Покупката на нов автомобил е добро решение 
В основата на това твърдение се посочва фактът, че новите автомобили са надеждни и могат безпроблемно да се карат между пет и десет години, като разполагат с гаранция в рамките на до 100 000 километра. Купувачите на нови автомобили трябва да са наясно с основния проблем при тях – стойността им пада драстично в първите четири години. Обикновено на всеки четири години автомобилите губят половината от стойността си. Примерно, един нов автомобил струва 50 000 лева. Ако го ползвате 15 години, то средният годишен разход за ползването му възлиза на 3 333 лева на година. Ако закупите същия автомобил втора ръка, но вече на четири години и на половин цена (за 25 000 лева), то годишният ви разход за този автомобил, който ще ползвате 11 години, е вече 2 272 лева, или с над 1000 лева на година по-малко. Разбира се, ще трябва да се примирите с факта, че вече някой е ползвал автомобила, както и с потенциално малко по-високата стойност на поддръжка (предвид на това, че автомобилът е каран примерно 100 000 километра). Последното може частично да се компенсира от факта, че няма да сте задължени да поддържате возилото в официалния сервиз (който обикновено е с доста по-високи цени от останалите), за да ви важи гаранцията, както и застраховката (каско) ще е относително по-ниска. 
 
3. Трябва да следвате висше образование на всяка цена 
Цената на висшето образование е доста висока, особено ако става въпрос за по-пристижни учебни заведения. И докато това е наложително за хора с добра ориентация и амбиции за професионалното си изграждане, може да са хвърлени (и то не малко) пари на вятъра, за хора, които не са сигурни с какво точно искат да се занимават. Статистиката също не е на ваша страна. Около 50% от студентите отпадат от системата в своя курс на обучение (в университетите в развитите страни), а 60% от завършилите не могат да си намерят работа в сферата, в която са завършили. И макар в България да липсват данни, можем само да предположим, че процентът на реализиралите се в сферата, в която са завършили е още по-нисък (предвид на свръхкапацитета на университетите).
 
4. Инвестирайте в злато и сребро 
Възможно е да чуете всякакъв тип съвети за това в какво да инвестирате. Най-често между инструментите може да присъства златото и среброто. Традиционно е схващането, че златото е най-сигурният инструмент за инвестиции, заедно с имотите, като се приема за инструмент, защитаващ от инфлация. Това, което инвеститорите не знаят обаче, е, че златото е изключително волатилно през последните години, а корелацията му с инфлацията е незначителна. Не е нетипично изменение в цената на златото в рамките на 3-5% на ден, което може да звучи доста стряскащо за по-консервативните инвеститори. 
 
5. Не инвестирайте на борсата, не е за вас 
Не е вярно, че освен ако нямате изключителни финансови познания, не трябва да инвестирате на фондовите пазари. Дори професионалистите не са по-добри от средностатистическия инвеститор, пасивно залагащ на това, че миналото представяне на пазара ще продължи и в бъдеще. В свят на ниски лихви, борсата е една от малкото алтернативи за мултиплициране на средствата с достатъчно ускорени темпове, за да се подсигури нужният доход след 20 или 30 години. За да посочим важността на това средствата да се инвестират и да носят доходност, ще споменем само, че един процент по-висока годишна възвръщаемост (в продължение на 25 години) се равнява на около пет години по-ранно пенсиониране. На инвестициите на борсата не бива да се гледа като на "еднократен удар“ или място, където се забогатява бързо. Това приравнява инвестицията на борсата с игра на хазарт. Изчисления сочат, че българите трябва да спестяват цялата си заплата 179 години, за да се сдобият с един милион лева. В същото време заделяни 200 лева на месец могат да се превърнат в милиони. 
 
6. Спестявайте всичко и на всяка цена, за да се пенсионирате рано 
Разбира се, че е добре да се погрижите за пенсионирането си и да подсигурите старините си чрез допълнително пенсионно осигуряване. Ранното пенсиониране обаче не бива да ви става фикс идея, защото може да гълта всичките ви спестявания. А цената на това може да е да не развиете добра бизнес идея, да не дадете най-доброто образование на децата си, да не можете да отидете на качествена почивка. Определете приоритетите си и в зависимост от тях преценете колко можете да спестявате на месец. Започнете по-рано, за да могат заделяните средства да са по-малко, за да достигнете желаната цел. 
 
7. Поддържайте баланс по кредитната си карта 
Много хора съветват да имате баланс по кредитната ви карта, защото това се гледа с добро око от финансовите институции (при липса на просрочени вноски). Предполага се, че като имате кредитна карта, която обслужвате, сте дисциплиниран кредитополучател. Трябва да имате предвид обаче, че лихвите по кредитни карти са значителни. Много по-добър вариант е да изплащате напълно баланса по кредитната си карта всеки месец, в рамките на гратисния период, в който не се начисляват лихви.

Свързани новини

Наближава Sofia Art Fair 2024

20.09.2024

На път с Радио Fresh!:Три идеи за пикник

13.09.2024

Барби на 65

10.07.2024

Пет дестинации на 50 км от София

30.05.2024

Family Fantasy Land за Деня на детето

22.05.2024


flash