21 начина, по които вашата работа руши здравето ви

Стрес, дълги работни дни и заседнал начин на живот са познатите фактори за офисните работници, които буквално изтикват живота от тях. За съжаление, към тях се прибавят нови и нови рискове, които показват, че съвременното работно място е далеч от това да се нарече здравословно. Ето няколко примера, подбрани от profit.bg: 
 
Седенето отнема години от живота ви 
Продължителното седене е изключително вредно. Болки в цялото тяло и усещането за физическо изтощение, на пръв поглед напълно безпричинно, са първите вреди, които служителите в офиса усещат върху себе си. С годините те се превръщат в мускулни и костни дегенеративни нарушения, които постепенно поразяват и вътрешните органи. Още по-печално звучи заключение на учените, че дори и редовният спорт не може да компенсира продължителното седене. За хората, които работят седяща работа, расте рискът от наднормено тегло, рак, диабет, сърдечно-съдови заболявания. 
 
Неправилната стойка води до хронични заболявания 
Ако вашата работа е свързана със седене през по-голямата част от деня, оборудването със специални устройства, които да пазят правилната ви стойка, в никакъв случай не е лукс. Най-честите заболявания, съпътстващи навика да се прегърбвате на стола, са мигрена, артрит и бурсит. 
 
Работното място с вградена пътечка за бягане не е решение 
Една сравнително нова тенденция е производителите на офис мебели да предлагат работни места, съчетаващи фитнес уреди с офис обзавеждане. Работното място с вградена пътечка за бягане например не е решение: макар да решава проблема с рискове като наднормено тегло например, невъзможността да се съсредоточите върху упражнението повишава риска от травми. 
 
Защо не трябва да пренебрегвате закуската? 
Хората, които системно не закусват, са по-предразположени към високо кръвно налягане, наднормено тегло и сърдечно-съдови заболявания. Храненето до два часа след ставане е важно и за поддържане на нормалния обмен на веществата. 
 
Храненето с фастфуд вреди на сърцето 
Сандвичите и бързите закуски, които офис служителите толкова често предпочитат, крият двойна заплаха за сърцето: от една страна те обикновено имат двойно повече калории и много по-ниска способност да засищат от пълноценната храна, което увеличава риска от наднормено тегло. На второ място - тези храни са богати на наситени мазнини, които доказано увеличават шанса за развитие на сърдечносъдови заболявания. 
 
"Мотивиращите“ събрания ... демотивират 
Оказва се, че вместо да мотивират сътрудниците за по-продуктивна работа, събития различни оперативни и мотивационни събрания дават обратен ефект: карат служителите да се чувстват неуверени наистина ли работата си заслужава. 
 
Въздухът в офиса вреди на белите дробове 
Нарича се "синдром на болната сграда“. Изследванията показват, че въздухът в офисните помещения е по-мръсен от този навън в пъти. Прахови частици, плесен, микроби и токсични изпарения от канцеларските материали услужливо се пренасят от климатиците из всички помещения в сградата.
 
Принтерът и ксерокса са най-големия враг на белите дробове 
Принтерите и копирните апарати са източник на потенциално смъртоносни вещества, ако касетите им не се сменят често, а проявяващият прах от лазерните принтери може да се набие в белите дробове, предизвиквайки опасни усложнения. 
 
Синдромът на изпечената кожа 
Ако имате навика да държите лаптопа в скута си, вместо на бюрото, време е да го промените. Той може да предизвика изгаряне на кожата. Генерираната топлина причинява т. нар. "синдром на изпечената кожа"- огромен и болезнен обрив, който поражда доживотно обезцветяване на кожата и понякога дори рак. 
 
Работен ден, по-дълъг от 10 часа, може да завърши с инфаркт 
Европейски изследователи установиха, че хората, които работят 10 часа или повече всеки ден, подлежат на 60% по-голям риск от сърдечно-съдови заболявания, включително инфаркт и стенокардия. 
 
Работата през нощта повишава хормона на стреса 
Тези, които работят предимно нощен труд, са по-заплашени да развият диабет, втори тип, и рак спрямо работещите през деня, показа изследване на Харвардския университет от 2009. При служителите, които полага нощен труд, се наблюдават по-ниски нива на лептин (хормонът, който отговаря за намаляване на апетита) и по-високи нива на кортизол (хормонът на стреса). 
 
Мониторът разваля зрението ви 
Напрежението от дългото взиране в монитора може да доведе до временно и трайно влошаване на зрението, главоболие и мигрена. 
 
Ярката светлина повишава умората и кръвното налягане 
Излишно ярката светлина може да доведе до повече проблеми, отколкото са ежедневните ви главоболия. От гледна точка на организма, прекаленото осветление се равнява пълна тъмнина - тоест обърква вътрешния часовник. Следствията са умора, стрес, високо кръвно налягане и повишен риск от някои форми на рак. 
 
Скуката разбива сърцето ви 
Скуката на работа наистина може да ви убие. Според изследване на Лондонския колеж тези, които по-често се оплакват от скука на работа, са по-предразположени от сърдечно-съдови болести и инсулт. Също така при тези слуижтели расте рискът от травми по време на производствения процес. 
 
Клавиатурата ви е по-опасна от тоалетната...
Клавиатурата може да бъде плодородна почва за растежа на бактерии, ако не се поддържа. Микробиолозите са установили, че клавиатурата може да съдържа до пет пъти повече бактерии от тоалетната, включително най-опасните от тях, като E.coli и колиформени бактерии, които обикновено се свързват с хранително отравяне, заедно с стафилококи, което води до редица инфекции.
 
... и въпреки това не е най-опасното нещо в офиса 
Дръжките на вратите и крановете, асансьорни бутони и принтер и още много други - всички са развъдници на бактерии.
 
Клавиатурата един ден ще ви докара тунелен синдром 
Прекомерната работа с клавиатурата - известна причина за т.нар. Тунелен синдром (синдром на карпалния тунел), което представлява болезнено усещане в китката, което може да се разпространи в цялата ръка. Заболяването може да има сериозни последици, включително и необратимо увреждане на нервите и мускулна атрофия. 
 
Кратките срокове съсипват паметта ви 
Според изследване, публикувано в Science Daily, краткосрочният стрес има същите последици като този, който продължава дни и седмици. Той блокира способността ви да приемате нова информация и в крайна сметка, води до влошаване на паметта. 
 
Мишката може да ви докара разтягане на сухожилие 
Ако мишката ви е все на същото място през целия ден, това може да доведе до свръхнапрежение. Случва се, сухожилията да са обтегнати повече, отколкото би трябвало, за продължителен период от време, което в крайна сметка причинява травми. 
 
Защо не трябва да злоупотребявате със смартфона си 
Хората, които постоянно използват своите смартфони, за да пишат SMS и имейли, са склонни към мускулната умора, която в крайна сметка водят до отслабване на функциите на ръката. 
 
От високите токчета... до мигрената 
Неудобните обувки, начело с любимите на жените високи токчета, могат да причинят нараняване на гръбначния стълб, мускулни спазми и дори хронично главоболие и мигрена.

Свързани новини

Ето кой е най-депресиращият ден

16.01.2025

Нова година без страх

20.12.2024

Повлияна от политическите битки

09.12.2024

В оспорвана конкуренция

03.12.2024

Наближава Sofia Art Fair 2024

20.09.2024


flash