10 грешки при мисленето, които ще ви пречат в живота

Нашите мисли до голяма степен влияят на начина, по който се чувстваме и по който се държим. Слушането и доверяването на неразумни мисли може до доведе до най-различни проблеми, в това число проблеми с общуването, проблеми с отношенията, както и вземането на неправилни решения. 
 
Независимо дали се стремите да постигнете личните или професионалните си цели, ключът към успеха често започва с осъзнаването и заменянето на 10-те най-често срещани грешки при мисленето. Най-често срещаните от тях обаче могат да бъдат разделени в следните 10 категории, пише profit.bg.
 
 1. Мислене от типа "всичко или нищо" 
Понякога виждаме нещата като изцяло черни или изцяло бели. Вероятно за вас съществуват два вида колеги – добрите и лошите. Или може би гледате на всеки проект или като на успех, или като на провал. Вместо да различаваме нюансите на сивото, нашата вина е, че мислим за нещата като изцяло добри или изцяло лоши. 
 
2. Генерализираме прекалено много 
Лесно е да вземем конкретно събитие и да генерализираме как то важи за всички други ситуации. Ако не сте успели да сключите дадена сделка, можете да решите, че не ви бива в сключването на сделки. Ако пък ваш колега се отнася зле с вас, можете да си помислите: “Хората в тази индустрия са лоши.” 
 
3. Изолираме положителните неща 
Ако се случат девет добри и едно лошо нещо, понякога ние изолираме доброто и започваме да размишляваме за лошото. Може би заявяваме, че сме имали лош ден, въпреки всичките положителни неща, които са се случили или пък поглеждаме назад представянето си и заявяваме, че е било ужасно, защото сме направили една-единствена грешка. Изолирането на положителните неща може да ви попречи да си създадете реалистична перспектива за ситуацията. Създаването на реалистична перспектива изисква да забелязва както положителните, така и отрицателните неща. 
 
4. Четене на мисли 
Въпреки че дълбоко в себе си разбираме, че не знаем наистина какво си мислят другите, това не ни спира от време на време да предполагаме, че знаем какво се случва в главата на някой друг. Когато си мислим неща като “Трябва да си е помислил, че се държах глупаво на срещата,” правим заключения, които не се базират на реалността. 
 
5. Катастрофично мислене 
Понякога мислим, че нещата са много по-лоши, отколкото всъщност са. Ако не успеете да постигнете финансовите си цели един месец, можете да си помислите: “В крайна сметка ще фалирам” или “Никога няма да имам достатъчно пари, за да се оттегля,” дори и да няма доказателства, че ситуацията е чак толкова мрачна. Човек лесно може да започне да си представя дадена ситуация като катастрофа, след като бъде завладян от негативни мисли.
 
7. Лепенето на етикети 
Лепенето на етикети представлява даването на име на нещо. Вместо да си помислите: “Той направи грешка”, може да му лепнете етикет “идиот.” Окачествяването на хора и преживявания ги поставя в категории. Често тези етикети се базират на отделни случки. 
 
8. Предсказване на бъдещето 
Въпреки че никой от нас не знае какво ще се случи в бъдеще, ние понякога се опитваме да го предсказваме. Мислим си неща като: “Ще се изложа утре” или “ако си направя фирма, тя ще фалира в рамките на година.” Този тип мисли може да се превърнат в самоизпълващо се пророчество, ако не внимавате, защото водят до несъзнателен автосаботаж. 
 
9. Себеотносност
Колкото и да ни се иска да мислим, че не мислим, че светът се върти около нас, често е много лесно да персонализираме всичко. Ако някой не ни върне обаждане, можете да си помислите: “Трябва да ми е много ядосана” или ако някой колега е раздразнителен, можете да предположите: “Той не ме харесва.” 
 
10. Нереален идеал 
Правенето на несправедливи сравнения между нас и други хора може да съсипе мотивацията ни. Ако гледате някой, който е постигнал сериозен успех и си мислите: “Трябваше и аз да мога да постигна това,” това няма да ви помогне, особено ако този човек е имал известен късмет или конкурентни предимства. След като започнете да осъзнавате грешките при мисленето, можете да започнете да работите по противопоставянето на тези мисли. Търсете изключения от правилото и събирайте доказателства, че мислите ви не са 100% истина. След това можете да започнете да заменяте тези мисли с други, по-реалистични. Целта не е да замените негативните мисли с напълно идеалистични или положителни мисли, а с реалистични. 
 
Да промениш начина си на мислене изисква много усилия отначало, но с упражнения ще забележите големи промени – не са в начина, по който мислите, но също и в начина, по който се чувствате и се държите. Можете да се помирите с миналото, да погледнете по различен начин в бъдещето и да мислите за бъдещето по начин, който ще подкрепи шансовете за постигането на целите ви.

Свързани новини

Ето кой е най-депресиращият ден

16.01.2025

Нова година без страх

20.12.2024

Повлияна от политическите битки

09.12.2024

В оспорвана конкуренция

03.12.2024

Наближава Sofia Art Fair 2024

20.09.2024


flash