Сондата "Вояджър 1" напусна Слънчевата система

Космическата сонда "Вояджър 1" (Voyager.jpl.nasa.gov) е напуснала Слънчевата система, превръщайки се в първия произведен от хора обект, който навлиза в междузвездното пространство, предаде Франс прес, цитирайки НАСА.

Съобщението се основава на ново изследване на данните, предадени от космическия апарат, публикувано в американското списание "Сайънс".

"Сега, когато вече имаме тези нови ключови данни, смятаме, че човечеството е направило историческа крачка за навлизане в междузвездното пространство", заяви Ед Стоун, ръководител на научната програма на космическата мисия в Калифорнийския технологичен институт.

Новите анализи на плътността на плазмата около сондата съвпадат с очакваната плътност на плазмата в междузвездното пространство, смятат изследователите от Университета в Айова, които са автори на публикуваното в "Сайънс" изследване.

Според астрофизиците сондата "Вояджър", която в момента се намира на над 18 милиарда километра от Слънцето, е излязла от хелиопаузата - граничната зона на Слънчевата система - за да навлезе в студа и мрака на междузвездното пространство на 25 август 2012 г.

Одисеята на "Вояджър 1" започва през 1977 г., когато сондата и близнакът й "Вояджър 2" бяха изпратени на обиколка на газовите гиганти в Слънчевата система, припомня Асошиейтед прес.

След като изпратиха серия зашеметяващи снимки от червеното петно на Юпитер и бляскавите пръстени на Сатурн, "Вояджър 2" продължи към Уран и Нептун, а "Вояджър 1" използва гравитацията на Сатурн, за да се оттласне отвъд Плутон. Очаква се "Вояджър 2" да настигне близнака си след около 3 години. След като изчерпят ядреното си гориво, двете сонди ще изключат инструментите си, което се очаква да стане около 2025 г.

Сондата "Вояджър" е с размерите на малка кола и е оборудвана с уреди за измерване на магнитните полета, космическите лъчи и слънчевия вятър.



flash