Това са най-известните българи в класацията на списание Forbes

Пъстра палитра от нови звезди, провокативни артисти и дългогодишни любимци на публиката попадат в годишната класация на Forbes България "Топ 70 на българските знаменитости".

Изданието представи за девети път годишната си класация на най-известни български знаменитости. Според критериите на Forbes в класацията влизат: спортисти, тв водещи и продуценти, актьори и режисьори, музиканти, писатели, модели, инфлуенсъри, които имат присъствие и извън онлайн пространството.

Селекцията не включва журналисти, които се занимават с новинарски и публицистични предавания; режисьори и продуценти, които не са активни в медийното пространство; знаменитости, ангажирани пряко с политика. Измерват се успехите от декември 2021 до декември 2022 г.

Ето кои са в Топ 10 на класацията: 

1. Мария Бакалова 
За втора поредна година Мария Бакалова - най-успешната българска актриса в Холивуд, оглавява класацията на сп. Forbes. Бакалова се възползва от шеметния успех на "Борат 2" и успя да начертае следващите си професионални стъпки с множество роли в световни и български продукции, в които, освен че играе главната роля, Бакалова е и продуцент. 

2. Григор Димитров 
Григор Димитров завърши една предизвикателна за себе си година със силни представяния на турнирите във Виена и Париж. Той e 28-и в световната ранглиста на ATP и, както става ясно от текста за корицата на миналия ни брой, продължава да има големи амбиции на корта. Извън него Димитров, който е спечелил близо 22 млн. долара от наградни фондове, има силни рекламни договори с компании като Nike, Wilson, Netjets и Vitamin Well.  Димитров има над 1 млн. последователи в Instagram.

3. Христо Стоичков
Легендата на българския футбол се нареди сред стоте най-велики футболисти за всички времена на списание FourFourTwo (89-о място). По време на световното първенство по футбол в Катар, като анализатор за американския тв гигант TUDN, той взе интервюта с Лионел Меси, Роналдиньо, Бебето, Ромарио и много други звезди. Стоичков бе в отбора на звездните коментатори в галавечерята на ФИФА. Развива своя бранд за луксозни стоки H8S, известно рекламно лице е и е един от новите посланици на туристическа дестинация България.

4 & 5. Иван Христов и Андрей Арнаудов
Популярните тв водещи и продуценти разгърнаха огромна палитра от разнообразни дейности и проекти. Продуцентската им компания стои зад някои от най-гледаните предавания на bTV – "Фермата", сериалите "Съни бийч" и "Мен не ме мислете", предаванията "Бригада Нов дом" и "Смени жената". През 2023 г. пък се впускат в ново приключение със заснемането на пълнометражен биографичен филм за Гунди. Издатели са на популярни книги и развиват и социалните проекти "Движение за национална кауза" и Bulgaria Wants You.

6. Магърдич Халваджиян
Халваджиян е продуцент на най-рейтинговите предавания на Нова телевизия - "Като две капки вода", "Звездите в нас" и  "Забраненото шоу на Рачков", което в новия си сезон вече се нарича "С Рачков всичко е възможно". Един от новите проекти на продуцента на Global Group е образователна платформа с мастъркласове.

7. Евтим Милошев
След 8-годишна пауза продуцентският отбор на Dream Team Productions отново вкара приключението Survivor в домовете на зрителите – този път с дестинация Филипините. В ефира на bTV другият проект на Милошев е комедийният сериал "Татковци", а в телевизионното пространство на Нова – новият сериал "Лъжи­те в нас", чийто първи сезон се завъртя през пролетта. В момента текат снимките на продължение на друг знаков за продуцента сериал – "Дяволското гърло".
 
8. Ансамбълът по художествена гимнастика
Новият ансамбъл по художествена гимнастика в състав Женина Трашлиева, Рейчъл Стоянов, София Иванова, Маргарита Василева, Камелия Петрова и Радина Томова спечели златните медали от световното първенство. Съставът, воден от Весела Димит­рова, стъпи на върха в многобоя в първото си голямо състезание. Със световната титла ансамбълът спечели и квота за олимпийските игри в Париж 2024. България печели злато от световното в многобоя при ансамблите за първи път след Измир 2014.
 
9. Георги Господинов
В края на 2022 г. романът "Времеубежище" на Георги Господинов бе включен в престижните класации на Guardian и на New York Times за една от най-добрите книги на годината, редом до Нобелови лауреати и световни бестселъри. През май Господинов спечели най-престижната италианска награда за литература – Premio Strega Europeo, а освен в Италия, Великобритания и САЩ книгата вече е преведена на над 10 езика и се разпространява на международния пазар. 
 
10. Любо Киров 
През есенния тв сезон Любо Киров за втори път седна на менторския стол в "Гласът на България", два пъти напълни зала 1 на НДК, направи грандиозен концерт в зала Troxy в Лондон и лятно турне в България, което се нареди сред най-посещаваните събития на български изпълнители в класацията на Eventim. На пазара излезе и биографичната му книга "Всичко е имало смисъл", а на наградите на БГ радио грабна три статуетки. 
 
В класацията до номер 20 влизат: Димитър Рачков, Георги Тошев, Лили Иванова, Шеф Иван Манчев, Нико Тупарев, Шеф Силвена Роу, Азис, Александър Везенков, Соня Йончева и Александър Кадиев. Пълната класация вижте ТУК. 

Свързани новини

Лиса Мари Пресли си отиде на едва 54

13.01.2023

Одобриха квотите за българска музика

08.07.2022

Средствата са за наложителен ремонт

27.05.2022

Световни звезди в "Нощ на звездите" 2022

26.05.2022

Васил Димитров дирижира юбилей

21.04.2022


flash