"Дигитална раница" - национална платформа за образователни услуги и съдържание

Министерство на образованието и науката сключи договор за единна национална електронна платформа за образователни услуги и съдържание (ЕЕПОУС). 
 
Целта на платформата е от една страна да даде на учителите мощен инструментариум, с помощта на който сами да създават съвременни и интересни интерактивни уроци, а от друга – да събере на едно място в "дигитална раница" всичко необходимо за ученика.
 
Проектът цели цялостната дигитална трансформация на образованието. По него са реализирани и редица други дейности – националната система за идентификация на учениците и учителите в edu.mon.bg, извънкласни дейности за учениците, обучения за учителите, доставки на техника за училищата, хранилище-библиотека за образователни ресурси със свободен достъп и др. 
 
Предстоят и обучения на учителите за работа с платформата и за разработка на уроци, като в последствие най-добрите ще им бъдат заплащани и публикувани за национално ползване, така че да се създаде леснодостъпна банка с електронни ресурси по всички общообразователни предмети.
 
Единната идентичност беше необходима първа стъпка дигитализацията на образованието. Така се създава достъпна и ефективна среда за провеждане на онлайн обучение, за администриране на всички училищни процеси, както и за използване на образователни приложения с цел повишаване на мотивацията за учене. 
 
 
За да продължи вече започналия процес, се разработи и проектът за ЕЕПОУС. Централен фокус е създаването на възможност учителите сами да създават съдържание. Проектът ще даде тласък на учителското съсловие да създава електронно образователно съдържание, ще събере на едно място безплатното електронно съдържание и то ще може да се филтрира и подрежда в дигиталната раница, според нуждите на всеки ученик. Ще създаде електронен "хъб" (Дигиталната раница), която съвместява цялата административна информация, ще предостави възможност за бързи и точни аналитики на ползваемостта на всички ресурси в системата. 
 
Платформата ще даде необходимия тласък за осъвременяване на българското образование, водейки се от най-добрите световни образователни практики и най-високите професионални стандарти. Очаква се платформата да доведе до реална положителна промяна в модела на преподаване и да се превърне в ежедневен инструмент, чрез който значителна част от учениците в страната да усвояват учебния материал.
 
Платформата поставя ученика в центъра на образователния процес, като води до него цялата актуална и индивидуализирана информация, приобщава родителите към учебния процес, интегрира всички дигитални елементи на образователната система и предоставя възможност българските учители да влязат в ролята на създатели на дигитално образователно съдържание.
 
Като резултат ще създаде банка с готово образователно съдържание, разработено от учители за учители, ще допринесе за цялостно повишаване на дигиталните умения на учителите, ще повиши ефективността на всички процеси в системата на образованието, ще повиши прозрачността в системата относно нейната ефективност и резултати, ще подпомогне прехода от образователна система, насочена към възпроизвеждане на знания, към система, насочена към развитие на умения и компетентности на 21 век у учениците и ще възвърне основната роля на учителя отново към преподаването. 

Свързани новини

Гледаме "Новорождение" по БНТ

16.12.2024

Събитието наближава

29.11.2024

Изложението ще продължи до неделя

14.11.2024

Наближава Автосалон Варна 2024

09.11.2024

Автомобилен салон София 2024 приключи

28.10.2024


flash